Działalność Koła Wolontariuszy w SP 65

Działalność Koła Wolontariuszy
w Szkole Podstawowej nr 65
im. Czesława Tańskiego z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi

Szkolne Koło Wolontariatu stwarza przestrzeń dla młodzieżowej aktywności polegającej na świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym. Daje możliwość doświadczania otwartości na potrzeby innych, nawiązywania nowych relacji , usamodzielnia oraz kształtuje charakter.
Konkretne działania wywodzą się przede wszystkim z pomysłów zgłoszonych przez wolontariuszy i skupiają się w obszarze pomocy koleżeńskiej oraz pomocy na rzecz społeczności lokalnej.
Skład Koła Wolontariuszy stale się zmienia. Każdego roku przystępują do niego nowi uczniowie z klas VII i VIII zgodnie z własnymi możliwościami.

Regularna aktywność Szkolnego Koła Wolontariuszy, to:

• działania na rzecz fordońskiego Domu Usamodzielnienia, polegające na pomocy w lekcjach, animacji czasu wolnego oraz wspólnym spędzaniu czasu z wychowankami DU,
  • działania na rzecz bydgoskiego schroniska dla zwierząt polegające na zbiórce potrzebnych rzeczy oraz wyprowadzaniu psów na spacer, ( w tę działalność włączają się rodzice).
  • współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem, polegająca na zbiórkach żywości w bydgoskich marketach oraz pomocy w zorganizowaniu okazjonalnych wydarzeń PCK, np. przygotowanie świątecznego poczęstunku dla podopiecznych PCK.
  • pomoc w organizacji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
  • działania na rzecz szkolnej społeczności uczniowskiej, polegające na:
    • pomocy w lekcjach,
    • animacji czasu wolnego w świetlicy i podczas przerw,
    • animacji zabaw podczas dużych szkolnych wydarzeń np. zabaw karnawałowych, festynów,
    • pomocy w pracach ogrodowych wokół szkoły.

Okazjonalna aktywność wolontariuszy:

• na rzecz mieszkańców osiedla, poprzez współpracę z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową- polegająca na wnoszeniu zakupów starszym osobom,
    • współpraca z Fundacją Wiatrak – zajęcia rękodzielnicze z seniorami,
    • współpraca Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu- wolontariusze angażują się organizację dużych bydgoskich wydarzeń zgodnie z bieżącymi potrzebami BCOPW i własnymi możliwościami.

Opiekunami Szkolnego Koła Wolontariuszy są:
Błaszak Katarzyna
Kędzierska Marzena