XX Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych

XX Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych to  konkurs o zasięgu międzynarodowym.

Informację o Mistrzostwach w formie pdf można pobrać ze strony https://gmil.pwr.edu.pl/o-mistrzostwach

Informujemy, że szkoła nie zgłasza udziału zawodników, to uczniowie indywidualnie zgłaszają swój udział.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem portalu https://gmil.im.pwr.edu.pl/. To na nim zawodnicy zakładają konto i przesyłają odpowiedzi do zadań I etapu.

Uczniowie mają czas  do 31.01.2024 r (do godz. 23.59)

Uczestnictwo w Mistrzostwach jest płatne. Wysokość wpisowego jest uzależniona od kategorii, w której startuje zawodnik.

Konkurs ten, organizowany przez Politechnikę Wrocławską, już od wielu lat szeroko popularyzuje matematykę rekreacyjną i logiczne myślenie wśród uczniów, studentów oraz osób dorosłych, a także przyczynia się do wyławiania matematycznie uzdolnionej młodzieży. Przyjęta forma zawodów (od uczestników wymaga się podanie wyłącznie końcowej odpowiedzi do danego zadania i ewentualnie liczby różnych jego rozwiązań) sprzyja uczniom błyskotliwym, którzy nie zawsze dobrze radzą sobie z opisem pełnego toku rozumowania. Wyjątkowy charakter mają też same zadania - o atrakcyjnej i żartobliwej treści.

Konkurs podzielony jest na osiem kategorii wiekowych - od uczniów klas III szkół podstawowych (lub młodszych) - do osób dorosłych zawodowo zajmujących się matematyką lub informatyką. Uczestnicy kolejnych kategorii rozwiązują coraz więcej zadań z tej samej listy. Przykładowo, najmłodsi mają do rozwiązania pięć zadań w ciągu godziny, kolejni - na rozwiązania ośmiu zadań mają półtorej godziny zaś ostatnia szkolna kategoria, ma do rozwiązania 16 zadań w ciągu 3 godzin. Taki, niespotykany w innych zawodach, schemat pozwala uczestniczyć w zmaganiach konkursowych nie tylko samym uczniom, lecz także ich nauczycielom oraz rodzicom.

Konkurs jest trzyetapowy. Dwie początkowe tury zawodów mają charakter zdalny. Drugi etap odbędzie się przez Internetw dniu 16.03.2024 rw godzinach 14-17, a Finał krajowy odbędzie się na Kampusie Politechniki Wrocławskiej w dniach25. i 26. maja 2024. Oczywiście najlepsi zawodnicy w każdej kategorii zostają nagrodzeni, a uczestnicy finału otrzymują dyplom potwierdzający uczestnictwo. Laureaci z poszczególnych kategorii tworzą reprezentację krajową na Międzynarodowy Finał Gier Matematycznych i Logicznych. Rokrocznie reprezentacja ta odnosi znaczące sukcesy. W tym roku Finał odbędzie się w Paryżu w dniach 25-26.08.2024. Zdobywcy pierwszego miejsca w nagrodę wchodzą w skład polskiej reprezentacji, a koszty ich wyjazdu do Paryża pokrywa Organizator. Dodatkowo Jury może zakwalifikować do polskiej reprezentacji także tych zawodników, którzy uplasowali się na drugim, trzecim lub dalszym miejscu.

Treść zadań I etapu zamieszczone są na stronie internetowej Mistrzostw http://gmil.pwr.edu.pl/final-krajowy/zadania zaś w zakładce Archiwum można znaleźć komplety zadań konkursowych z lat ubiegłych, które mogą posłużyć do potrenowania przed Finałami.

Komitet Organizacyjny
XX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych